7 KWIETNIA - Światowy Dzień Zdrowia

7 KWIETNIA - Światowy Dzień Zdrowia

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Co roku wybierany jest inny temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

W roku 2014 hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia będą choroby przenoszone przez wektory.

Wektory to organizmy, które sa przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy miedzy innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunye, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.

 

 

Światowy Dzień Zdrowia inicjuje Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem. Wstępne informacje o kampanii zostały już umieszczone na stronie internetowej WHO:

 

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/event/en/index.html

 

Poniżej, do pobrania, ulotka przygotowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny nt. Kleszczy, boreliozy i odkleszczowego zapalenie mózgu. (Źródło: http://www.pzh.gov.pl/kleszcze/index.php).

 

Karolina Lewicka-Pyrz

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Pliki do pobrania
Download this file (Ulotka - kleszcze.pdf)Ulotka - kleszcze

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu