Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2015

"Z POLA NA STÓŁ - UCZYŃ JEDZENIE BEZPIECZNYM"

 

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia, który przypada na dzień 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO.

W 2015 r. tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest bezpieczeństwo żywności, a hasło przewodnie towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”

Celem WHO jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności od produkcji poprzez dystrybucję do spożycia. Wszystkie podejmowane działania mają służyć ochronie konsumentów przed patogenami oraz zanieczyszczeniami powodującymi poważne choroby odżywnościowe. Niestety niebezpieczna żywność zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub substancje chemiczne jest przyczyną ponad 200 chorób – począwszy od biegunki aż po nowotwory. Ponadto co roku około 2 miliony osób, w tym wiele dzieci, umiera z powodu biegunek wywoływanych przez bakterie obecne w wodzie i żywności.

Stale pojawiają się nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności. Zmiany w produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności (intensywne rolnictwo, globalizacja handlu żywnością, działalność zakładów zbiorowego żywienia i posiłki sprzedawane na ulicy), zmiany środowiskowe, pojawianie się nowych bakterii i toksyn, oporność na leki przeciwdrobnoustrojowe – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko skażenia żywności. Większa intensywność podróżowania i rozwój handlu zwiększają prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się skażenia.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 to okazja do uświadomienia rządom, producentom, przedsiębiorstwom handlowym i społeczeństwu, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo żywności i jaką rolę każdy z tych podmiotów może odgrywać w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, która trafia na talerze konsumentów.

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu