Punkt edukacyjno-diagnostyczny w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

W środę, 4 listopada 2015r. Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Oświęcimiu zorganizowała punkt edukacyjno-diagnostyczny w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimu. Inicjatywa przygotowana w ramach projektu KIK/68 pt. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” cieszyła się zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów placówki jak i personelu medycznego. Osoby te szczególnie okazywały chęć przystąpienia do krótkiego, bezpłatnego badania - pomiaru zawartości tlenku węgla (CO) w powietrzu wydychanym z płuc, wykonywanego za pomącą aparatu "Smokerlyzer". Badanie to zalecane jest palaczom, ale ma również zastosowanie u wszystkich, którzy narażeni są na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego jako palacze bierni. Osobom z pierszej grupy obrazuje skalę zatrucia ich organizmu tlenkiem węgla pochodzącym z tytoniu spalanego podczas palenia papierosów. W przypadku drugiej grupy badanych otrzymywane wyniki niejednokrotnie budziły zdumienie, podkreślały bowiem fakt, że przebywanie w środowisku osób palących tytoń także wływa na stan zdrowia. Przeprowadzono wiele rozmów indywidualnych i zachęcono do walki z nałogiem, zaprezentowano szerzej tematykę biernej ekzpozycji na dym tytoniowy. Poradnictwo uzupełniono odpowiednimi materiałami edukacyjno-zdrowotnymi.
 


Ponadto w trakcie spotkań przypomniano i przybliżono zagadnienia ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Kampania potrwa do końca 2016r. Głównym jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania.

 

Karolina Lewicka-Pyrz

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu