Europejski Tydzień Testowania na HIV 2016

W dniach 18-25 listopada 2016 roku w całej Europie obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Testowania. Wydarzenie to przygotowuje do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia.

W naszym kraju żyje ponad 20 tys. osób z HIV, jednak ze względu na brak świadomości zakażenia rzeczywista liczba osób seropozytywnych może być co najmniej dwu- lub trzykrotnie wyższa. Żyjemy w czasach, w których kontakty intymne stanowią nieodzowną część życia dorosłych osób w każdym wieku, dlatego należy zadbać o własne zdrowie seksualne, ale też zdrowie swoich partnerów.

W Krakowie anonimowe i bezpłatne testy można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym prowadzonym przez Stowarzyszenie „Jeden Świat” we współpracy z Zakładem Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego. Miejsce to finansowane jest dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS. Punkt mieści się przy ul. Kopernika 19. Przez cały rok jest on czynny we wtorki i czwartki w godzinach 16-19, jednak z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w dniach 22-25 listopada 2016 (wtorek-piątek) będzie on czynny codziennie (również w godz. 16-19).

W tym miejscu jest dostępna fachowa i profesjonalna kadra doradców, która odpowie na każde pytanie, podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu i w jaki sposób najlepiej chronić siebie i inne osoby przed zakażeniem w przyszłości, pomoże zmierzyć się z obawami i napięciem towarzyszącym wykonywaniu testu.

Zakazić może się każdy z nas. Przed zakażeniem nie chroni ani znajomość partnerów seksualnych, ani ich niewielka ilość. Dopiero znajomość wyniku drugiej osoby może zminimalizować ryzyko zakażenia. Dlatego taki test warto zrobić wspólnie ze swoją partnerką lub partnerem na początku związku, przed rozpoczęciem współżycia. W każdej innej sytuacji podejmując kontakty seksualne należy pamiętać
o zabezpieczeniu prezerwatywą, która – jeśli jest prawidłowo użyta – również minimalizuje ryzyko zakażenia HIV.

Uzyskanie wyniku pozytywnego nigdy nie oznacza końca świata. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala na skuteczne leczenie, a życie osoby zdiagnozowanej nie różni się znacząco od życia osoby zdrowej. Obecnie osoby zakażone mają taką samą oczekiwaną długość życia jak reszta populacji, mogą zakładać rodziny i rodzić zdrowe dzieci. Jednak taki scenariusz jest możliwy jedynie gdy zakażenie zostanie wykryte w odpowiednim momencie. Największym błędem jest zwlekanie
z wykonaniem testu, czy to z powodu lęku, czy przekonania, że „mnie to nie dotyczy”. Europa Zachodnia wciąż mierzy się z problemem tzw. późnych diagnoz, kiedy do placówek zgłaszają się osoby w zaawansowanym stadium choroby np. dopiero z poważnymi objawami AIDS, kiedy pomoc medyczna jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa. Należy pamiętać, że zakażenie HIV przez wiele lat może przebiegać zupełnie bezobjawowo i tylko odpowiednio wczesne wykrycie pozwoli na adekwatną interwencję.

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu