Choroba brudnych rąk, żółtaczka pokarmowa - WZW A - jak uniknąć zakażenia?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.

Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową (fekalno-oralną). Do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie skażonego pożywienia (np. owoców i warzyw umytych w zakażonej wodzie lub ryb i owoców morza z wód zanieczyszczonych fekaliami),
  • spożycie skażonej wody (także w formie kostek lodu),
  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce).

WZW A określane jest również jako żółtaczka pokarmowa. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2–7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6–9 miesięcy. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej) po ich ustąpieniu.

Choroba jest bardzo powszechna, występuje na całym świecie, szczególnie na obszarach o złym stanie sanitarnym i higienicznym. W ostatnich latach odnotowywano sporadyczne przypadki zachorowań na WZW A. W roku 2016 w Polsce odnotowano 35 przypadków, natomiast w 2017 roku obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Tylko do sierpnia 2017 r. odnotowano ponad 700 przypadków zakażenia WZW A! Również w Małopolsce obserwuje się wzrost liczby zachorowań. Do 15 sierpnia 2017 r. odnotowano 30 przypadków, dla porównania w całym roku 2016 były 2 przypadki.

Pliki do pobrania
Download this file (WZW A - plakat.PNG)WZW A - plakat

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu