BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?

  Zapewne niejednokrotnie w okresie letnim spotkaliśmy się z ostrzeżeniami na temat barszczu Sosnowskiego. Czy roślina ta   rzeczywiście stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle inwazyjnym chwastem należącym do rodziny selerowatych. Wyrasta najczęściej w miejscach nie użytkowanych przez człowieka na przykład na łąkach, odłogach i przy drogach. Natknąć się na niego można także wzdłuż brzegów jezior, rzek, na polach uprawnych, pastwiskach czy w ogrodach i parkach. W Polsce barszcz Sosnowskiego rośnie w każdym województwie, jego populacja z roku na rok wzrasta.

W naszym kraju warunki rozwoju dla barszczu są wyjątkowo korzystne, dlatego niektóre rośliny dorastają aż do 3,5 czy 4 m wysokości. To nie jedyna typowa cecha tej rośliny, warto zwrócić uwagę na okrągłą, zieloną i bruzdowatą łodygę, która w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami. U podstawy osiąga grubość około 8-12 cm. Wewnątrz jest pusta. Liście barszczu Sosnowskiego są bardzo duże i rozłożyste, dorastają nawet do ponad 2 metrów. Sam wygląd barszczu Sosnowskiego niejednokrotnie nasuwa skojarzenie, które ułatwia jego rozpoznanie - przypomina on ogromny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach.

(http://www.barszcz.edu.pl/file.php/17/Jak_rozpoznac_barszcz_Sosnowskiego_A4.pdf)

Wróćmy do zagrożeń jakie niesie kontakt z tym chwastem. Barszcz Sosnowskiego staje się szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza.

 

Przykładowe zdjęcia:

       Łodyga barszczu Sosnowskiego

       Wysokość barszczu Sosnowskiego

Więcej informacji na temat barszczu Sosnowskiego oraz możliwościach jego zwalczania można znaleźć na poniższych stronach internetowych oraz w dołaczonej ulotce opracowanej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa:

http://www.barszcz.edu.pl/

http://barszcz-sosnowskiego.pl/

Pliki do pobrania
Download this file (barszcz_sosnowskiego.pdf)Barszcz Sosnowskiego

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu