Światowy Dzień Gruźlicy 2015

Co roku 24 marca, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. Celem tych obchodów jest podniesienie świadomości w zakresie globalnego obciążenia gruźlicą oraz działań na rzecz profilaktyki i zwalczania gruźlicy.

W 2015 roku Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest pod hasłem:

Trzy miliony chorych na gruźlicę na świecie nie ma dostępu do systemu opieki medycznej. Wykryj. Lecz. Wylecz wszystkich.

Gruźlica nadal stanowi problem zdrowia publicznego na świecie, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania, jak i leczenia.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 roku na gruźlicę zachorowało około 9 milionów osób na świecie. Ta liczba chorych jest wyższa niż w ubiegłych latach ponieważ uzyskano pełniejsze dane z kilku krajów, co wpłynęło na globalną sytuację epidemiologiczną gruźlicy. Z powodu gruźlicy zmarło na świecie 1,5 miliona osób (w tym 0,4 miliona zakażonych HIV, dla których gruźlica często była chorobą wskaźnikową).

W Polsce w 2013 roku zarejestrowano 7250 przypadków gruźlicy. Należymy już do krajów o zapadalności niskiej, jednak nadal wyższej niż średnia w Unii Europejskiej. W porównaniu do okresu po II wojnie światowej gdy gruźlica była jedną z głównych przyczyn umieralności, sytuacja uległa znacznej poprawie. Obecnie obserwuje się największą zapadalność na tę chorobę u osób w starszym wieku.

Podstawową metodą walki z gruźlicą w Polsce jest szybkie wykrywanie zachorowań i zapewnienie wszystkim chorym skutecznego leczenia.

Nadzór nad gruźlicą sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna a jego zasady reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W załączeniu ulotka ukazująca m.in. fakty i mity na temat gruźlicy.

Pliki do pobrania
Download this file (ulotka_gruzlica.pdf)Ulotka gruźlica GIS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu