Jak zadbać o zdrowie w ciąży i podczas połogu

Ciąża i narodziny dziecka szczególny czas w życiu kobiety i jeden z najważniejszych aspektów macierzyństwa. Dlatego należy dobrze się do tego przygotować i traktować ten okres wyjątkowo. Zdrowie dziecka, jego rozwój fizyczny i intelektualny w dużej mierze zależy od troski przyszłej matki. Koniecznie powinna znaleźć się ona pod opieką lekarza ginekologa. Podczas pierwszej wizyty lekarz założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad, sprawdzi wagę i ciśnienie, wykona badanie ginekologiczne oraz udzieli porad dotyczących odżywiania i przebiegu ciąży.

Ponadto zleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

▪         ustalenie grupy krwi i czynnika Rh

▪         badanie serologiczne w kierunku kiły (WR)

▪         morfologia krwi

▪         badanie ogólne moczu

▪         stężenie glukozy w surowicy krwi na czczo (między 24, a 28 tygodniem ciąży)

▪         cytologia i czystość pochwy

▪         toksoplazmoza 

▪         cytomegalia

Kobieta w ciąży powinna odwiedzać lekarza przynajmniej raz w miesiącu i również raz w miesiącu wykonać badanie ogólne moczu i morfologię krwi.

Warto wiedzieć, że w Polsce już od dwóch lat obowiązują standardy opieki okołoporodowej określające prawa kobiety w ciąży. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia wyszczególniono to, czego może oczekiwać od personelu medycznego przyszła mama, a w razie potrzeby - o co zawalczyć(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem - Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1100).

Poniżej zamieszczono linki do stron internetowych, na których znajdą Państwo dodatkowe informacje oraz ulotkę przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia – Departament Matki i Dziecka:


Ministerstwo Zdrowia - Standard opieki okołoporodowej

Zintegrowany Informator Pacjenta - Kobiety w ciąży i w okresie połogu

Zdrowie w ciąży

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu