Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

 • palenie tytoniu
 • brak lub mała aktywność fizyczna
 • niewłaściwa dieta
 • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

 • zakaz palenia w miejscach publicznych
 • propagowanie mody na niepalenie
 • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
 • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciwepidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezakaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2020 r.

 

  Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego”.  W tym roku obchodzimy go po raz trzydziesty.

Dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

Niebezpieczny nałóg

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!

Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat.

Profilaktyka antynikotynowa

Mając na uwadze dobro palaczy zarówno tych nałogowych, jak i biernych - Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia.

Równolegle trwa zainicjowana przez resort kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia. Kampania #STOPFEJKFRIENDS jako pierwsza kampania skierowana do młodzieży podejmuje temat szkodliwości palenia e-papierosów.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Choroba brudnych rąk, żółtaczka pokarmowa - WZW A - jak uniknąć zakażenia?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.

Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową (fekalno-oralną). Do zakażenia może dojść poprzez:

 • spożycie skażonego pożywienia (np. owoców i warzyw umytych w zakażonej wodzie lub ryb i owoców morza z wód zanieczyszczonych fekaliami),
 • spożycie skażonej wody (także w formie kostek lodu),
 • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce).

WZW A określane jest również jako żółtaczka pokarmowa. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2–7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6–9 miesięcy. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej) po ich ustąpieniu.

Choroba jest bardzo powszechna, występuje na całym świecie, szczególnie na obszarach o złym stanie sanitarnym i higienicznym. W ostatnich latach odnotowywano sporadyczne przypadki zachorowań na WZW A. W roku 2016 w Polsce odnotowano 35 przypadków, natomiast w 2017 roku obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Tylko do sierpnia 2017 r. odnotowano ponad 700 przypadków zakażenia WZW A! Również w Małopolsce obserwuje się wzrost liczby zachorowań. Do 15 sierpnia 2017 r. odnotowano 30 przypadków, dla porównania w całym roku 2016 były 2 przypadki.

Pliki do pobrania
Download this file (WZW A - plakat.PNG)WZW A - plakat

Zaproszenie do udziału w Konferencji „Ponowoczesna profilaktyka. HIV – stare problemy, nowe wyzwania”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 13-14 czerwca 2016 roku.

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji „Ponowoczesna profilaktyka. HIV – stare problemy, nowe wyzwania”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 13-14 czerwca 2016 roku.

W trakcie konferencji zamierzamy koncentrować się na następujących obszarach:

–        RZECZYWISTOŚĆ (trendy epidemiologiczne i ich konsekwencje dla zdrowia publicznego, badania społeczne w obszarze HIV, stan profilaktyki społecznej i medycznej w Polsce);

–        POTRZEBY (potrzeby w zakresie profilaktyki zakażeń HIV oraz potrzeby szczególnych grup docelowych w zakresie profilaktyki (młodzież, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, w tym 50+, kobiety planujące ciążę i ciężarne, osoby pozbawione wolności, osoby przyjmujące narkotyki, mniejszości seksualne);

–        PRAKTYKA (sprawdzone oraz nowatorskie, uwzględniające nową rzeczywistość, metody profilaktyczne, profilaktyka poekspozycyjna, zagadnienia poradnictwa związanego z wykonywaniem testów w kierunku HIV, zaangażowanie w profilaktykę kadry pedagogicznej i medycznej, rola organizacji pozarządowych, samorządów oraz mediów w profilaktyce).

Konferencja pomyślana jest jako spotkanie teoretyków i praktyków. Dlatego oprócz sesji naukowych chcemy zaproponować warsztaty, które będą okazją do spotkania w mniejszym gronie i podzielenia się własnymi doświadczeniami dotyczącymi zagadnień profilaktyki HIV.

Czytaj więcej...

Bezpieczne wakacje

PATENT NA BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.

W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Żeby każda kąpiel była bezpieczna i orzeźwiająca, kontrolujemy stan sanitarny oraz jakość wody w kąpieliskach, miejscach wykorzystywanych do kąpieli i pływalniach. Żeby móc delektować się ulubionymi potrawami i regionalnymi specjałami, prowadzimy nadzór nad bezpieczeństwem żywności oraz kontrolujemy w jakich warunkach jest produkowana. Zajmujemy się również działalnością edukacyjną, żeby każdy mógł ochronić się przed groźnymi chorobami i zagrożeniami, jakie mogą wystąpić ze strony środowiska, żywności, wody, a czasem innych osób.

Wszystko po to żeby wspomnienia z wakacji były wyłącznie przyjemne.

A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:

Planuj

A. Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz serwis kąpieliskowy: www.sk.gis.gov.pl aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce Kąpieliska a miejsca wykorzystywane do kąpieli (www.gis.gov.pl/woda/kapieliska/378-kapieliska-a-miejsca-wykorzystywane-do-kapieli).

B. Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.

C. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Czytaj więcej...

Turniej Wiedzy o AIDS w Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekomoniczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu

Z okazji Światowego Dnia AIDS, w Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu zorganizowano Turniej Wiedzy o AIDS. Uczniowie tworzący trzyosobowe drużyny – reprezentacje poszczególnych klas I, II i III technikum sprawdzili swoją wiedzę na temat wirusa HIV, choroby AIDS, obecnej sytuacji epidemiologicznej, możliwych dróg transmisji wirusa. To jednak nie jedyne wyzwanie, któremu uczestnicy musieli sprostać – w przewidzianej części praktycznej młodzież wykazała się dużą kreatywnością opracowując plakaty przestrzegające przed zakażeniem wirusem HIV. Zdrowa rywalizacja budziła wiele radości a jury przysporzyła „kłopotu”, dopiero kilka dodatkowych rund pytań pozwoliło wyłonić zwycięskie drużyny.

Do inicjatywy przyłączyła się także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu - tutejsza Sekcja Promocji Zdrowia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Czytaj więcej...

Informacja o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - papierosy elektroniczne

Dnia 8 września 2016r. weszła w życie nowa ustawa antytytoniowa (Ustawa z dnia 22 lipca 2016r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych), będąca drugą nowelizacją ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Pierwsza zmiana ustawy wniosła wiele dobrego zapewniajac osobom niepalącym ochronę przed narażeniem na środowiskowy dym tytoniowy (bierne palenie). Zakazem palenia tytoniu od 15 listopada 2010 r. objęto pomieszczenia zakładów pracy, obiektów sportowych, jednostek oświatowych, obiektów kultury i wypoczynku, tereny podmiotów leczniczych i opieki społecznej, lokale gastronomiczno-rozrywkowe, środki pasażerskiego transportu publicznego, obiekty służące obsłudze podróżnych, przystanki komunikacji publicznej oraz ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dzieci.

Z upływem lat dostrzeżono kolejny problem, który wymagał regulacji prawnych - używanie papierosow elektronicznych. Opracowane rozwiązanie to wspmniana wyżej Ustawa z dnia 22 lipca 2016r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Z dniem 8 września 2016r. papierosy elektroniczne zostały objęte takimi samymi restrykcjami jak tradycyjne wyroby tytoniowe m.in. zakazem używania w miejscach publicznych czy zakazem sprzedaży osobom nieletnim.

Nowa ustawa antytytoniowa zakłada, że ze sprzedaży znikną papierosy smakowe. Wyjatkiem będą te z dodatkiem mentolu, którego zakaz stosowania będzie obowiazywał dopiero od 2020 roku. Określa także jak mają wygladać opakowania jednostkowe i zbiorcze wyrobów tytoniowych.

W efekcie na paczkach pojawiły się nowe ostrzegawcze komunikaty np. "Palenie zabija - rzuć teraz". "Palenie niszczy zęby i dziąsła". "Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko", specjalna informacja "Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka" oraz specjalna fotografia obrazująca konsekwencje zdrowotne palenia tytoniu.

Warto także przypomnieć o karach obowiązujących w przypadku złamania obowiazujących przepisów:

 • Sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do 18 lat, brak informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do 18 lat, brak informacji o zakazie palenia tytoniu – kara grzywny do 2000 zł
 • Palenie wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazami – kara grzywny do 500 zł
 • Złamanie zakazu reklamy wyrobów tytoniowych 200 tys. zł.

Wizualizacja nowego znaku zakazu palenia uwzględniającego e-papierosy:

Inauguracja kolejnych edycji programów edukacyjnych na terenie powiatu oświęcimskiego

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu informuje, iż w roku szkolnym 2015/2016 kontynuowana będzie realizacja następujących programów edukacyjnych:

 • „Czyste powietrze wokół nas” – VIII edycja
 • „Nie pal przy mnie, proszę” – VII edycja
 • „Znajdź właściwe rozwiązanie” – VI edycja
 • „Trzymaj formę!” – X edycja
 • „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – III edycja
 • „Wybierz życie, pierwszy krok” – zasięg lokalny, szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu oświęcimskiego

Dziękujemy dyrektorom, koordynatorom i realizatorom za trud włożony w minionym roku szkolnym w podejmowane w ramach wyżej wymienionych programów działania.

Zaproszenie na konferencję pt. „Dopal Dopalaczom – Jak budować szkolną profilaktykę używania nowych substancji psychoaktywnych”

W związku z rozpoczynającą się realizacją wojewódzkiej kampanii społecznej o charakterze edukacyjno-profilaktycznym "Dopal Dopalaczom. Wolni od narkotyków - kreatywni w życiu" zapraszamy nauczycieli i pedagogów gimnazjalnych do udziału w konferencji szkoleniowej, której celem jest przygotowanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych z uczniami oraz spotkań z rodzicami. Konferencja odbędzie się 16 października 2015 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury Doliny Karpia - Plac Matejki 1, Zator (program konferencji w załączeniu). Zapisy na konferencję prowadzi Kuratorium Oświaty w Krakowie: www.kuratorium.krakow.pl

Kampania "Dopal Dopalaczom. Wolni od narkotyków - kreatywni w życiu" skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Celem kampanii jest uświadomienie adresatom zagrożenia dla zdrowia, jakie stanowi używanie środków zastępczych, uważanych za nieszkodliwe używki, oraz zminimalizowanie ryzykownych zachowań prowadzących do ich używania. Realizację kampanii przewidziano na lata 2015-2016 (rok szkolny 2015/2016).

Konkurs "Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu!" - aktualizacja

Dbasz o zdrowie? A może jesteś miłośnikiem fotografii i nie rozstajesz się ze smartfonem?

Połącz obie pasje! Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu!

Weź udział w konkursie! To bardzo proste!

1. Pobierz darmową aplikację Oddal to z Google play lub App store.

2. Za jej pomocą zrób zdjęcie, czemuś niezdrowemu, co źle wpływa na zdrowie!

3. Prześlij zdjęcie do 30 czerwca za pomocą elektronicznego formularza na stronie www.oddalto.gis.gov.pl

Pokaż, że warto żyć bez nałogów!

Na najciekawsze prace czekają cenne nagrody

Z regulaminem konkursu możecie zapoznać się na stronie www.oddalto.gis.gov.pl oraz pth.pl

Razem raźniej? Konkurs „Oddal to” również dla szkół!

Druga cześć konkursu „Oddal to” przeznaczona jest dla gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Do wygrania nagrody dla szkół o łącznej wartości 20 000 zł!! Zasady są proste:

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu