Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży w 2020r.
Czas wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży szkolnej w 2020 roku w województwie małopolskim trwa w okresie od dnia 27 stycznia do dnia 9 lutego 2020 r.
Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanym w formie wyjazdowej lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.
Według elektronicznego rejestru wypoczynku dzieci i młodzieży w Bazie Wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej na terenie Powiatu Oświęcim zgłoszono wypoczynek w 7 placówkach – ogółem 19 turnusów, tj. wypoczynek w miejscu zamieszkania: 6 placówek - 13 turnusów oraz formy wyjazdowe: 1 placówka - 6 turnusów.
Ogółem z wypoczynku w zgłoszonych placówkach skorzysta ok. 658 uczestników, tj.:
wypoczynek w miejscu zamieszkania – 475 i formy wyjazdowe – 183 dzieci i młodzieży.
Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).
Na terenie powiatu Oświęcim pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu sprawują nadzór nad warunkami wypoczynku dzieci i młodzieży, którzy w czasie trwania wypoczynku prowadzą kontrole oceniające stan sanitarno-higieniczny obiektów pobytu dzieci i młodzieży w powiecie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna, sprawując nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji ocenia:
- warunki mieszkalne oraz sanitarne,
- żywienie uczestników wypoczynku,
- możliwość korzystania z kąpielisk,
- wyposażenie techniczne obiektu,
- sposób gromadzenia odpadów stałych,
- teren placówki,
- program zajęć dla uczestników,
- zapewnienie opieki medycznej,
- przestrzeganie zakazu palenia.
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji,
- współpraca z organizatorami/kierownikami placówek w celu zapewnienia uczestnikom zdrowych i bezpiecznych warunków wypoczynku poprzez konsultacje, udzielanie informacji i opinii, zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawnymi;
- edukacja uczestników, kadry pedagogicznej i obsługi w zakresie m. in. zasad racjonalnego żywienia, przestrzegania zasad higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i wypadkom.
W trakcie kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży zwraca się szczególną uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników wypoczynku, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu oraz jego wyposażenia.