Owsica w żłobkach i przedszkolach

Owsica to choroba pasożytnicza bardzo rozpowszechniona u dzieci. Sprzyja jej przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i domach dziecka, czyli wszędzie tam, gdzie dzieci przebywają ze sobą w dużych skupiskach. Kontaktują się ze sobą, korzystają z tych samych sprzętów (meble, zabawki, książki), tych samych toalet, co, przy nieprzestrzeganiu  częstego mycia rąk, grozi rozprzestrzenianiem się choroby w bardzo szybkim tempie.

Jednym ze sposobów profilaktyki jest przestrzeganie higieny.

Aby doszło do zakażenia jaja owsika muszą zostać połknięte. Najczęściej są one wprowadzane do przewodu pokarmowego za pośrednictwem brudnych rąk – w wyniku kontaktu bezpośredniego z chorymi lub pośredniego (np. brudna pościel, deska sedesowa, skażone zabawki). Zarażenie występuje najczęściej w okresie letnim. Jest to spowodowane tym, że dzieci bawią się razem w brudnym piasku. Więcej zarażeń odnotowuje się w miastach, ze względu na fakt, że są tam większe skupiska ludzi. Objawem charakterystycznym dla owsicy jest świąd odbytu, który występuje w nocy. Objawem może być również utrata apetytu oraz drażliwość. Trzeba być świadomym, że większość zakażeń może przebiegać bezobjawowo.

Więcej na temat pasożyta i choroby przez niego wywoływanej w ulotce zamieszczonej poniżej.

 

Pliki do pobrania
Download this file (374_OWSICA - ulotka.pdf)Owsica - ulotka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu