DOPALACZE TO ŚMIERĆ

Biorąc nie jesteś sobą!

Substancje psychoaktywne  na każdego działają inaczej!

Dopalacze uzależniają!

 

Przypominamy, że nowe narkotyki tzw. „dopalacze” to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu.

Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. 

„Dopalacze” charakteryzują się wysoką toksycznością nawet  w mikroskopijnych dawkach. Nawet jednorazowe użycie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego, a nawet do śmierci.

Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia – nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!

 

Co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna albo inną osobę mającą kontakt z podejrzanym o zażycie „dopalaczy”:

-  wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);

-  złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;

-  stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;

-  zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;

-  kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;

-  próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;

-  nieuzasadnione ataki złości, agresji;

-  wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;

-  wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;

-  pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;

-  zmiana zapachu ciała.

 

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć: bóle głowy, migrena, kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200), duszności, ból w klatce piersiowej, agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk, nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji, reakcje alergiczne, myśli samobójcze, omamy, napady leku, halucynacje, nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

 

Liczba zatruć, podejrzeń zatruć oraz zgonów przy udziale nowych narkotyków w Polsce w 2018r.

 

P o s t ę p o w a n i e   w   s y t u a c j i     z a g r o ż e n i a    ż y c i a

Objawy zatrucia dopalaczami takie jak utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego.W takiej sytuacji zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Do czasu przybycia pogotowia udziel I pomocy przedmedycznej:

- utrata przytomności – ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech;

- zatrzymanie oddechu – zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (bezprzyrządowe utrzymywanie u poszkodowanego drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywanie oddychania   i krążenia krwi poprzez 30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy lub tylko uciśnięcia);

- pobudzenie – zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego;

- pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego;

- jeśli to możliwe dowiedz się jakich substancji użył poszkodowany, znalezione przy poszkodowanym leki, używki lub opakowania przekaż personelowi medycznemu.

 

Podczas udzielania I pomocy przedmedycznej pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Jeśli nie masz pewności co do zdrowia osoby poszkodowanej pamiętaj o środkach ochrony indywidualnej.

 

 

 

Gdzie szukać pomocy:

 

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111   Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

801 199 990 Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania

 

Antynarkotykowa poradnia internetowa www.narkomania.org.pl

Krajowe biuro ds. przeciwdziałania narkomanii www.narkomania.gov.pl

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 33) 843-09-28
fax (+48 33) 843-28-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu